Ohňostroj cez rok? Stačí, ak si podáte žiadosť...

Ohňostroj cez rok? Stačí, ak si podáte žiadosť...

Photo by Ali Müftüoğulları from Pexels

Chystáte oslavu, párty, svadbu a vedeli by ste si predstaviť ako zlatý klinec večera ohňostroj? Stretávate sa s mýtom, že zábavná pyrotechnika počas roka nie je povolená a vďaka tomu ste už pomaly ohňostroje zaradili len na svoj silvestrovský program? Vedeli ste, že krásny ohňostroj si pokojne môžete dopriať aj počas roka? Stačí mať povolenie…

Kde získať povolenie na odpálenie ohňostroja cez rok?

Hneď v úvode nášho článku potešíme všetkých priaznivcov zábavnej pyrotechniky. Nemusíte čakať na Silvestra, aby ste sa mohli kochať krásnymi efektmi ohňostrojov na večernej oblohe. V našom blogu sme sa už venovali téme použitia zábavnej pyrotechniky počas roka. V článku sme uviedli, za akých podmienok môžete používať pyrotechniku kedykoľvek cez rok. Iba v skratke zhrnieme:

- pyrotechnika, na ktorú NEPOTREBUJETE povolenie počas roka: kategória F1, P1 a T1

- pyrotechnika, ktorej použitie si vyžaduje predchádzajúce POVOLENIE od príslušného miestneho úradu (obecný úrad, mestský úrad): kategória F2, F3

Ako hovorí zákon č. 54/2014 Z.z., “Používať pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 v období od 2. januára do 30. decembra príslušného kalendárneho roka možno iba s predchádzajúcim súhlasom obce na základe písomnej žiadosti o súhlas na použitie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3. “ (cit. Zákon č. 54/2014 Z.z.).

Čo má obsahovať žiadosť o súhlas na použitie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3? 

Ak ste fyzická osoba, do žiadosti uveďte meno, priezvisko, adresu trvalého alebo prechodného bydliska. Nezabudnite uviesť aj nasledujúce údaje: 

- dátum a predpokladaný čas, kedy chcete použiť zábavnú pyrotechniku

- miesto, kde bude použitá pyrotechnika

- kategóriu a druh použitej pyrotechniky

- približnú dĺžku trvania používania tejto zábavnej pyrotechniky

Právnická osoba okrem týchto údajov musí uviesť aj svoj obchodný názov a sídlo.

Ak budete odpaľovať pyrotechniku viacerí, a teda bude túto pyrotechniku používať aj niekto ďalší (tretia osoba), je potrebné uviesť aj jej meno, priezvisko a adresu bydliska priamo do žiadosti.

Žiadosť o vydanie súhlasného stanoviska na použitie pyrotechniky by mala vyzerať takto:

Obr. Vzor žiadosti o vydanie súhlasu na použitie zábavnej pyrotechniky 

Žiadosť o vydanie súhlasu na použitie zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 - na stiahnutie

Žiadosť o vydanie súhlasu na použitie zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3 si môžete stiahnuť na nasledujúcom odkaze: 

Ako dlho trvá vybavenie žiadosti?

Žiadosť je potrebné podať minimálne 10 pracovných dní pred plánovaným odpaľovaním ohňostroja alebo použitím zábavnej pyrotechniky kategórie F2 a F3. 

Obec v tomto termíne Vašu žiadosť odsúhlasí alebo zamietne.

Čo robiť, ak mi žiadosť o súhlas na použitie pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3 obec neschváli?

Vždy odporúčame, pokiaľ ide vopred plánovanú akciu, nenechávajte si podanie žiadosti na poslednú chvíľu. Žiadosť si pokojne podajte aj 2 mesiace vopred. Pokiaľ Vám ju obec zamietne, budete mať aspoň časovú rezervu na to, aby ste si podali novú žiadosť. Ak zamietnu aj tú, podajte ďalšiu. Byť otravným sa niekedy môže vyplatiť ????. 

Môže sa tiež stať, že niektorí predstavitelia obce Vám žiadosť neschvália ani na 10. pokus. Vtedy máte 2 možnosti: buď sa zmierite s tým, že budete bez ohňostroja, alebo tak ako mnohí ďalší ľudia, budete riskovať, že v prípade, ak Vás priamo uvidia policajti pri odpaľovaní ohňostroja, je možné, že dostanete pokutu (jej výška nie je stanovená zákonom, naše prieskumy hovoria, že väčšinou ide o sumu 30-50 EUR).

Aký je poplatok za túto žiadosť?

Väčšinou je podanie žiadosti bezplatné. Záleží to samozrejme od príslušného úradu, či má zavedený poplatok za tento typ žiadosti.

Photo by Sergiu Jurca on Unsplash 

Čo mi hrozí, ak som nepodal žiadosť / nestihol podať žiadosť alebo som o tom nevedel / a napriek tomu si pustím ohňostroj?

Ak ste si nepodali žiadosť v stanovenej lehote, no napriek tomu si plánujete pustiť ohňostroj, alebo ste nevedeli, že sa na Vás vzťahuje povinnosť podania takejto žiadosti, môže sa stať, že Vám bude udelená pokuta. Túto pokutu môže udeliť iba príslušník polície, a to za predpokladu, že bude počas priebehu ohňostroja osobne prítomný alebo bude prítomný kontrolný orgán. Video ani fotografie nie sú dôkazom, ktorý by bol použiteľný, aby Vás niekto kompromitoval. 

Odporučenie na záver

Ak chcete spestriť svoju oslavu ohňostrojom alebo inou zábavnou pyrotechnikou, ktorej použitie počas roka si vyžaduje povolenie, určite si podajte žiadosť na príslušný úrad a podajte si ju v dostatočnom predstihu, aby ste mali čas aj na prípadné odvolanie alebo zaslanie novej žiadosti. Nedajte sa odbyť jedným neúspešným pokusom, nechcete predsa robiť nič nelegálne a Váš ohňostroj si určite radi pozrú aj iní ľudia, nielen tí, pre ktorých je určený. 

Ak sa rozhodnete na vlastnú päsť odpaľovať ohňostroje (pretože aj takí jedinci existujú), snažte sa aspoň príliš nerušiť okolie. Celkovo platí, že mimo hlavnej pyrotechnickej sezóny si ľudia vyberajú také ohňostroje, ktoré majú menší priemer ráže (ideálne 20-25 mm) a rany pri výmete jednotlivých efektov nie sú také silné. Vyberte si tiež taký ohňostroj, ktorý bude max. do 3 minút, dlhšie pyrotechnické šou si nechajte na december. Ideálny ohňostroj na leto a cezročné použitie je napríklad Verejná bezpečnosť

Ak nechcete príliš rušiť okolie, skvelým kompromisom môže byť aj použitie fontány alebo vulkánu, ktoré majú krásne efekty, siahajúce do výšky niekoľkých metrov. Vulkány ETNA alebo VIVA sú skvelou voľbou. Majú krásne farebné efekty, ktoré sa striedajú, sú cenovo veľmi dostupné a môžu byť skvelým doplnkom na akejkoľvek oslave - stačí trošku Vašej fantázie. 

Nech už si vyberiete akúkoľvek pyrotechniku, myslite na jej použitie už vopred. Vybavte si súhlas a užívajte si ohňostroje a pyrotechniku toľko, koľko sami chcete. A nedajte sa ovplyvniť mýtom, ktorý hovorí, že pyrotechnika je počas roka zakázaná. NIE JE ZAKÁZANÁ, niektorú si vychutnáte bez povolenia, niektorú s povolením...