Útok medveďa a ako sa mu vyhnúť

Útok medveďa a ako sa mu vyhnúť

Útok medveďa na farme v Háji… Medveď napadol muža pri Liptovskom Hrádku…Medveď zaútočil na muža v okrese Krupina… v posledných dňoch na nás z každej strany vyskakujú správy o tom, že medveď na niekoho zaútočil. Medveď je chráneným zvieraťom, no aj vďaka útokom, ktoré má na svedomí v posledných dňoch, EÚ uvažuje o tom, že ochrana medveďa sa zníži.

Tri útoky medveďa za dva dni

Ako píše portál pravda.sk, v piatok, 14.7.2023 muža, ktorý pri Sučanoch v okrese Martin venčil svojho psa, napadol medveď. Ten sa našťastie mal čím brániť, pretože použil svoju legálne držanú zbraň a na medveďa niekoľko krát vystrelil. Vďaka tomu, že šelmu usmrtil, sa mu podarilo vyviaznuť bez zranení. Ako by však dopadol, ak by nemal pri sebe zbraň? A čo majú robiť ľudia, ktorí nie sú držiteľmi zbraní? Už nemajú vychádzať z domu?!

Druhý útok medveďa sa odohral v sobotu v skorých ranných hodinách, kedy si muž z Liptovského Hrádku šiel zabehať. Ten však nemal pri sebe žiadnu zbraň a medveď ho vážne poranil. Muža hospitalizovali v nemocnici s poraneniami hornej a dolnej končatiny. 

Tretí útok medveďa zaznamenali v Drienove v okrese Krupina, kde lesného pracovníka pri označovaní stromov na ťažbu v lese napadol medveď. Pracovník na neho vystrelil.

Trojročnú medvedicu z okresu Martin usmrtili

Táto mladá medvedica sa často pohybovala v obci Necpaly, pričom ohrozovala obyvateľov, spôsobovala škody v záhradách rodinných domov a prechádzala sa dedinou. Medvedica nereagovala na plašenie svetlom, hlukom ani poplašnými výstrelmi a tak ju odstránili.

Možno aj preto, že o útokoch medveďa na človeka sa v posledných dňoch hovorí čoraz častejšie, mali dvaja zúčastnení, ktorých napadol medveď, poruke zbraň, ktorou sa bránili. Tieto útoky mali teda pre človeka šťastný koniec - horší však pre medveďa.

Ľudský život má tiež cenu

Keďže medvede sa počas posledných rokov dostávajú z hôr čoraz viac do blízkosti obydlí ľudí, na farmy, do záhrad a ohrozujú tak ľudí, EÚ začína rokovať o tom, medveď bude chránený iba v istých obdobiach.

Nechceme tým povedať, že v čase, keď medveď nebude chránený, má sa spustiť hromadný lov, avšak ľudský život má tiež svoju cenu. 

Ako sa chrániť pred medveďom? Najlepšia je prevencia.

Existuje viacero možností, ako sa správať pri strete s medveďom. V prvom rade sa však skúsme kontaktu s medveďom vyhnúť. Neznamená to, že nemáte chodiť do lesa alebo na prechádzku.

Petardy ako ochrana pred medveďom

Počas našej dlhoročnej pôsobnosti sa neustále stretávame s tým, že bežní ľudia, ktorí idú na túru do lesa, ale aj profesionálni vojaci, si so sebou berú zásobu hlučných petárd. Áno, čítate správne. Takmer denne máme dopyt na petardy presne z tohto dôvodu. Pýtali sme sa preto, ako a kedy použiť petardy, ak ideme do lesa.

Zo skúseností opýtaných vyplýva, že najúčinnejšie je petardy zapáliť a nechať ich vybuchnúť, aby sme dali divej zveri vedieť, že sa nachádzame v lese a kadiaľ naša cesta smeruje. Nie je to tak, že by ste prilákali zver - práve naopak. Vďaka hluku, ktorý petardy vydávajú, sa divá zver kontaktu vyhýba. Predsa len, ide o divé zvieratá, pre ktoré nie je prirodzený stret s človekom a majú vo svojej podstate sa hluku a človeku vyhýbať. Veľmi účinné sú napríklad petardy PUMA2, ktoré vydávajú zvuk hlasného výbuchu. 

Okrem petárd si opýtaní zvyknú aj hlasno spievať, vykrikovať po sebe, vziať si so sebou píšťalku alebo čokoľvek, čo robí hluk. 

Hluk teda nie je len niečo, proti čomu treba bojovať, naopak, v niektorých situáciách vás môže hluk zachrániť. A keďže medveď stále patrí medzi chránené živočíchy, ak ho jeho chceme čo najlepšie ochrániť, je vhodné použiť práve petardy na odplašenie. Pri strete s medveďom už petardy zväčša nepomôžu. Hluk je teda najlepšou prevenciou a ochranou nielen ľudského, ale aj zvieracieho života. 

Čo robiť pri kontakte s medveďom?

Ak už ste nedokázali z nejakého dôvodu zamedziť styku s medveďom, je vhodné sa držať známych pravidiel. Ak máte poruke zbraň, ktorou sa ochránite, je to vaša výhoda. Drvivá väčšina návštevníkov lesa však zbraň nevlastní. Preto pri strete s medveďom platia rôzne tipy, čo robiť alebo nerobiť. Našťastie, nikto z našich zákazníkov sa s medveďom vďaka petardám ešte nestretol a nemáme teda zozbierané overené tipy, ako sa zachovať pri kontakte s touto šelmou. Každý bude aj tak reagovať viac-menej intuitívne podľa svojej osobnosti. Čo teda robiť?

Medveď útočí zväčša z dvoch dôvodov:

1) obrana - vstúpite na územie medveďa, ktorý si chráni potravu alebo mláďatá. Takýto medveď býva nervózny a zmätený

2) medveď, ktorý stratí plachosť - tzv. kontajnerový medveď, ktorý vyhľadáva potravu v kontajneroch a v blízkosti ľudských obydlí

Oba typy útokov sú kvôli životne dôležitým veciam - potrave a ochrane. O to dôležitejšie je vyhnúť sa kontaktu.

Čo teda robiť?

Ak ste vstúpili na územie medveďa, ktorý vás ešte nezbadal, no vy ho vidíte, potichu odíďte čo najďalej. Ustupujte vtedy, keď sa medveď na vás nepozerá a hlavne potichu. Krik by mohol vyvolať práve útok medveďa. Stále medveďa pozorujte - aj pri ústupe.

Ak vás medveď zbadal, pozorujte, ako sa správa:

- prvé pravidlo - NEUTEKAJTE - medveď je rýchlejší ako človek a mohlo by ho to vyprovokovať

- ak medveď stojí na zadných nohách, snaží sa vás identifikovať - vtedy je vhodné sa mu prihovárať nízkym tlmeným hlasom

- ak sa medveď približuje a bráni sa, pretože ste vnikli do jeho teritória - nepozerajte sa medveďovi do očí - to je znak agresie. Snažte sa byť pokojní a dávajte najavo, že nie ste hrozbou. Pokojne sa mu prihovárajte. Ak sa nepribližuje priamo k vám, pomaly sa vzdiaľte, ale stále ho pritom pozorujte.

- ak medveď zaútočí v sebaobrane - teda ak vás fyzicky napadne - obranná pozícia, pri ktorej si chránite tvár a životne dôležité orgány - teda hrať mŕtveho a zotrvať v tejto pozícii, kým medveď neodíde. Keď vás prestane považovať za hrozbu, nechá vás na pokoji

- ak sa medveď približuje a nie je to v sebaobrane - pričom nejaví známky nervozity, vtedy je hlavne zvedavý, prípadne je zvyknutý na človeka alebo na ľudskú potravu, prípadne iba ukazuje svoju dominanciu. V tomto prípade zostaňte nehybne stáť. Buďte pokojní, pomaly ustupujte. Ak vám stále venuje svoju pozornosť, ostaňte opäť nehybne stáť. Takto postupujte, kým sa dostanete do bezpečia.

- ak medveď napadne vaše obydlie alebo stan - bojujte o svoj život všetkými prostriedkami

 

Odporúčame však - chráňte sa. Použite všetko, čo bude treba, aby ste sa s medveďom nestretli, pretože najdôležitejšia a najúčinnejšia je prevencia. 

Váš PYROWEB.SK - spoľahlivý predajca petárd

útok medveďa

Zdroj: Pravda.sk, medvede.sk